Život přináší různé chvíle. Chvíle, které jsou naplněny štěstím a spokojeností a pak chvíle, kdy Vám rozhodně není do zpěvu. Životní krize rozhodně nesou příjemné. Někdy se problémy zdají tak neúnosné, že máte pocit, že není možné, abyste je zvládli vlastními silami. Ovšem to není ani nutné.
Vaše problémy za Vás samozřejmě nikdo nevyřeší, to musíte skutečně Vy sami. Ale jsou místa, kde Vám poradí, jak se ze začarovaného kruhu dostat. Jedná se o občanské poradny, které se řadí do služeb odborného sociálního poradenství. Občansko-právní poradnyjsou zřizovány při nevládních neziskových organizacích. Jsou bezplatné a často také anonymní. Celou řadu občanských poraden zřizuje například Charita nebo Slezská diakonie.
Problémové situace
Jsou určeny lidem, kteří se ocitli v různých problémových situacích. Týká se to především lidí, kteří mimo jiné:
- se stali obětí domácího násilí – jedná se o takzvaná intervenční centra. Vzhledem k problematice domácího násilí se můžete v případě obav obrátit na poradnu i anonymně. Problematika domácího násilí se týká nejčastěji žen, ale rozhodně nikoli jen žen. Velmi často se stávají obětí také senioři, děti, hendikepovaní.
- mají vážné finanční problémy.Jedná se o finanční poradny, které poskytují finanční poradenství lidem, kteří se svou vinou nebo vinou svých blízkých ocitli v dluhové pasti. Splátkový kalendář, insolvence, informace o tom, na co Vám nemohou sáhnout a základní právní poradenství.
- se ocitli v tíživé životní situacia potřebují poradit. Může se jednat například o těhotné ženy, které nemají vůbec žádné rodinné zázemí a jsou ve velmi těžké sociální situaci a neví, jakým způsobem problémy řešit.
- potřebují naléhavě základní právní poradenství, ale nemají finanční prostředky na advokáty.
Toto je samozřejmě jen stručný nástin, problematika občanských poraden je mnohem rozsáhlejší. Bližší informace najdete na internetu.